Skip to content

Szúnyoghálók használati és karbantartási útmutatója

    A szúnyoghálók használatával és karbantartásával kapcsolatban az alábbiakat érdemes tudni és betartani.

    Szúnyoghálók használata.

    Mindenekelőtt hangsúlyozni kell, hogy a szúnyoghálók főleg a repülő rovarok ellen védenek, a mászó bogarak ellen kevésbé hatékonyak, mert a bogarak a mozgó felületek között megtalálhatják azokat az apró, nem tömíthető réseket amin keresztül (a hálót megkerülve!) a lakás belterébe bejuthatnak!

    Szúnyoghálók két nagy csoportra oszthatóak, a fixkeretes és a mozgatható típusokra. Míg a fixkeretes szúnyoghálók használata adott, azaz a felszerelésüket követően nem kell velük semmit sem csinálni, addig a mozgatható kivitelűeknél az alábbi dolgokra érdemes odafigyelni.

    1. A mozgatható szúnyoghálónak két fő típusa létezik, a fentről lefelé húzhatók és az oldalra húzhatók. Mindkét típust rugó húzza fel vagy vissza a tokba, ebből adódóan soha nem szabad a rögzített helyzetből kiakasztott szúnyoghálót elengedni, mert egyrészt a csapódó szúnyogháló balesetveszélyes, másrészt az addig megfeszített rugóerő hirtelen felszabadulásának hatására a szúnyogháló mozgó része fel vagy oldalra csapódik (típustól függően) és ilyenkor a szúnyogháló alkatrészei deformálódhatna, eltörhetnek. A fentiek hatására használhatatlanná vált szúnyoghálók elvesztik jótállásukat.

    2. A fentről lefelé húzható rolós szúnyoghálók lehúzása mindig úgy történjen, hogy az alsó elem (amit majd be kell akasztani a fix alsó keretbe) vízszintes legyen, ekkor az üvegszál-erősített szúnyogháló mindkét oldala egyformán tekeredik le a tokból. Viszont ha nem vízszintesen húzzuk le hanem féloldalasan, akkor a háló a szerkezet egyik vége felé fog rendeződni ami előbb vagy utóbb a háló sérüléséhez vezet. Szélesebb szúnyoghálóknál ilyenkor akár a vezetősínből is kijöhet a háló ami megint csak a háló sérülését okozhatja, ami jótállásvesztéssel jár.

    3. A háló középszürke színe nagyon ideális a lakásokba, mert így csak minimálisan veszi le a beáramló fényt és szinte alig lehet érzékelni a jelenlétét. A szúnyogháló ezen jó tulajdonsága sajnos olykor hátrány is mert olykor előfordul, hogy főleg a gyerekek és idősek nem veszik észre az erkélyajtón lévő behúzott szúnyoghálót és úgymond „átmennek rajta” és ilyenkor óhatatlanul kisebb vagy nagyobb mértékben sérül a háló.

    4. Amikor az oldalra húzható szúnyoghálókat behúzzuk egy süllyesztett profilban lévő mágnescsík rögzíti a mozgó hálórészt, ezért ügyelni kell arra, hogy a két mágnescsík tökéletesen felfeküdjön egymásra, mert ha csak a húzott oldalon lévő mágnescsík egyik oldala érintkezik a fixen beépített mágnessel, a másik széle pedig az alumíniumprofilra fekszik fel, akkor könnyen megszűnhet a „tapadásuk” és a mozgószárnyrész kivágódhat, ami egyrészt balesetveszélyen másrészt a termék rongálódását eredményezheti.

    5. Ha az oldalra húzható (akár a szimpla tokos akár a dupla tokos) rolós szúnyogháló motoros redőnyre lett felszerelve, akkor fokozottan kell arra ügyelni, hogy a szúnyoghálónak a lakás felőli oldalán lévő elfordítható fogantyúja mindig legyen zárt állapotban/visszafordítva (a szúnyogháló fémszerkezetére ráhajlítva), mert ha nyitott állapotban marad és a motoros redőnyt ráengedik, akkor a motorosredőny és a szúnyogháló is megsérülhet. Ez a meghibásodás kezelési hibának minősül és nincs rá jótállás.

    6. Ha a rolós szúnyoghálót visszaengedve az nem tekeredik teljesen fel, azaz a háló nem megy vissza teljesen a tokba, akkor egy lehúzást követően lassan engedjük újra vissza. Ha most tökéletesen visszatekeredne, akkor valószínű, hogy előzőleg nem vízszintesen volt lehúzva a háló és a szerkezet egyik oldalhoz hozzáérve fékezte a visszafutást. Viszont ha ekkor sem tekeredne teljesen fel, akkor nagy valószínűséggel a rúgóerő gyengüléséről van szó (ez egy idő után természetes jelenség) aminek a kijavítása szakemberre tartozik.

    7. Szeles, huzatos környezetben a szúnyoghálókat nem szabad használni , mert a húzat könnyen kiviheti a hálót a sínszerkezetből (minél szélesebb a szúnyogháló annál könnyebben), ami egyrészt a szúnyogháló használhatóságát gátolja, másrészt a háló sérüléséhez vezethet.
    A sínszerkezetből kijött háló visszarakása (javítása) nem tartozik a garanciális javítások közzé, azaz nincs rá jótállás!

    8. Ha a jótállási idő alatt bármilyen hiba akadályozná a szúnyoghálók rendeltetésszerű működését az állagmegóvás érdekében azonnal értesíteni kell a szúnyoghálók gyártóját, felszerelőjét.
    Itt is érdemes megemlíteni, hogy a háló deformálódására vagy szakadására nem terjed ki a jótállás!

    9. Ha jótállási idő alatt az esetlegesen előforduló hibát házilagosan vagy akár más céghez tartózó szakemberrel próbálják elhárítani, akkor a szúnyogháló jótállása megszűnik!

     

    Szúnyoghálók karbantartása, tisztítása.

    Függetlenül attól, hogy fixkeretes vagy rolós szúnyoghálóról van szó a szúnyoghálók nem igényelnek különösebb karbantartást.

    A szúnyoghálók tisztítása, az átlagos törülgetésen túl, a hálóra rakodott por és szöszök eltávolításra kell, hogy kiterjedje, amit egy finom szőrű kefe és egy szabályozható szívóerejű porszívóval, alacsony szívóerőnél, könnyen el lehet végezni.

    A háló tisztítása során nagyon kell arra ügyelni, hogy az üvegszál-erősítésű háló nehogy megsérüljön, mert az ilyen sérülésekre nem terjed ki a jótállás.

     

     

     Magyar Árnyékolástechnikai Vállalkozások EgyesületeSzabó Árnyékolástechnika Budapest a Magyar Árnyékolástechnikai Vállalkozások Egyesületének
    alapító tagja, több mint 30 éve a lakosság megbízható partnere!

    Call Now Button