Skip to content

Redőnymotorok bekötése.

    Elöljáróban érdemes megemlíteni, hogy a redőnymotorok, valamint a motorok vezérlését végző kapcsolók bekötését mindig a motorhoz, illetve a kapcsolóhoz mellékelt HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ alapján kell elvégezni!

    Használati útmutató hiányában az alábbi ismertetőnk segítséget nyújthat ahhoz, hogy hogyan kell a redőnymotort a vezérlést végző kapcsolóba bekötni, de hangsúlyozni kell, hogy ez az ismertető nem azért készült, hogy bárki is kísérletezzen ezzel, hanem, hogy segítséget nyújtsunk azoknak a szakembereknek akik még nem kötöttek be motorkapcsolóba redőnymotort.

     

    Vállalkozásunk hosszú évek óta a Somfy útmutatásán alapuló alábbi módszert alkalmazza, aminek helyes használata hibátlan és biztonságos működést eredményez, ennek ellenére mindenki csak saját felelősségére alkalmazza, mert az esetleges károkért vagy bármi másért semmilyen felelősséget nem vállalunk!

    Ne feledje, a 230V-os feszültség nem játék, ezért ne kísérletezzen, a motor és kapcsolóbekötést okvetlen bízza szakemberre!

     

    A motoros redőnyök elektromos hálózatának szakszerű kiépítését az előző cikkünkben már bemutattuk, ezért itt csak a redőnymotorok és a vezérlést végző kapcsolók helyes bekötését ismertetjük..

     

    Motorkapcsolók.

    Mivel közel húsz éve a kiváló minőségű és megbízható Somfy redőnymotorokat és azok kiegészítőit építjük be redőnyeinkbe, ezért ennek a gyártónak a termékei felhasználásával készült ez az ismertető.
    Az ismertető nagy valószínűséggel más gyártók által készített termékek esetében is igaz lehet (legalábbis az elve biztosan), de ez nem garantált, ezért ajánlott a felhasznált redőnymotorok és kapcsolók ismertetőjében lévő előírásokat ellenőrizni, illetve betartani!

    Olcsóságuk miatt a legelterjedtebb csőmotorok vezérléséhez tervezett kapcsolók az Inis Uno, illetve az Inis Duo kapcsolók, ezért a kapcsolóval vezérelt redőnymotorok helyes bekötését ezeknek a kapcsolóknak a felhasználásával mutatjuk be.

    Inis Uno kapcsoló                            Inis Duo kapcsoló
    Inis Uno kapcsoló                                         Inis Duo kapcsoló

     

    Somfy redőnymotorok bekötésének előírásai.

    A kapcsolóval vezérelt redőnymotorok problémamentes használata a képen látható előírások betartása mellett lehetséges.

    Redőnymotorok bekötésének feltételei.
    Somfy redőnymotorok bekötésének előírásai.

     

     

    A redőnymotor bekötése kapcsolóba.

    Alábbiakban két darab külön redőnyben lévő csőmotor Inis Duo kapcsolóba történő bekötése látható.
    Amennyiben csak egy darab redőny motorját kell bekötni, akkor Inis Uno kapcsolót kell használni (vagy az Inis Duo kapcsoló egyik kapcsolóját) és ekkor értelemszerűen csak a rajz egyik oldalán lévő motort és kapcsolót kell összekötni.
    Az elektromos áramot minden esetben ajánlott kismegszakítón keresztül a  kapcsolóhoz vezetni, így egy esetleges javításkor nem szükséges az egész lakás áramellátását lekapcsolni, másrészt megelőzhetők a nemkívánatos balesetek.

    Redőnymotor kapcsolóhoz való bekötése
    Két egymástól független redőny motorjának elvi bekötése Inis Duo kapcsolóba.

     

     

    Kapcsolóval vezérelhető redőnymotorok bekötési elve

    A kapcsolóval vezérelhető redőnymotorok bekötési elve az alábbi rajzokon látható.

    A kapcsolóval vezérelhető redőnymotorok (csőmotorok) között létezik olyan amiből négy szál vezeték van kivezetve, és létezik olyan is amiből csak három vezeték lett kivezetve. Azok a csőmotorok amiknél csak három szál van kivezetve úgynevezett kettős szigetelésűek, ezért nincs a föld vezetéke kivezetve.

     

     

    Távirányítóval vezérelt redőnymotorok bekötési elve

    Bár a távirányítóval vezérelt redőnymotorok bekötése nem tartozik szorosan ennek az ismertetőnek a témájához, de a kellő áttekinthetőség érdekében érdemesnek véltük itt megemlíteni a távirányítható redőnymotorok bekötési elvét, ami az alábbi rajzon látható.

    Mint a motorkapcsolók bekötésénél is említve lett a távirányítható motorok elektromos hálózatát is úgy ajánlott kiépíteni, hogy az elektromos áram kismegszakítón keresztül legyen a redőnymotorhoz vezetve.

    A redőnymotorokat fázishelyesen kell bekötni az elektromos hálózatba, mert helytelen bekötés esetén egyrészt életveszélyessé válhat, másrészt meghibásodhat a motor ami ilyen esetben elveszti a jótállását.

    Megjegyzés:
    Létezik olyan távirányítható redőnymotor (csőmotor) amiből három vezeték jön ki (mint az alábbi képen is látható) és van olyan is amiből csak két vezeték jön ki (fázis és a nulla), ez utóbbi kettős szigeteléssel van ellátva, ezért nincs a motorból kivezetve a föld vezetéke.

    Távirányítású csőmotorok bekötési elve.
    Távirányítású redőnymotorok bekötésének elve.

     

     

     

    Motoros redőnyökről részletesebb információ a motoros redőny oldalon található.
    A redőny árak és a motor árak a linkre kattintva láthatóak.

     

     

    Ha a motoros redőnyök bekötésével kapcsolatban kérdése lenne, vagy ha azokat megszeretné rendelni, akkor
    a 06-30-924-5323 számon vagy az info@szaboredony.hu e-mail címen mindezt megteheti.

     

     

     

    Magyar Árnyékolástechnikai Vállalkozások Egyesülete

    Szabó Árnyékolástechnika Budapest a Magyar Árnyékolástechnikai Vállalkozások Egyesületének
    alapító tagja, több mint 30 éve a lakosság megbízható partnere!

    Call Now Button